Forsining Three Dial Calendar Stainless Steel Men Mechanical Automatic Wrist Watches Top Brand Luxury Military Sport Male Clock













Buyers Show













Description:
– Stainless steel watch case makes the watch more durable.
– Daily water resistance (not for showering and swimming).
– Hand winding mechanical movement lets you wear the watch anytime.
– Color may not appear as exactly as in real life due to variations between the
computer monitors and nacked eye color difference.
Specification (Approx):
– Diameter: 44mm
– Thickness: 17mm
– Length of watch band: 21cm
– Band width: 22mm
– Movement: Automatic Self-Wind
– Watch band: Stainless steel
– Watch case: Stainless steel
Package includes:
– 1 x Mechanical watch
– 1 x GMT Cardboard Gift Box
Reminder:
1. Please peel all films off before wearing.
2. Please keep the watch away from magnet to avoid making the watch stop working.
3. Please wind up the watch before every usage.
Additional information
| Brand Name | FORSINING |
|---|---|
| Water Resistance Depth | 3Bar |
| Origin | CN(Origin) |
| Clasp Type | Folding Clasp with Safety |
| Movement | Automatic Self-Wind |
| Band Length | 21cm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Feature | luminous hands |
| Model Number | GMT1137-4 |
| Case Shape | Round |
| Band Width | 22mm |
| Case Thickness | 17mm |
| Dial Window Material Type | Glass |
| Boxes & Cases Material | Paper |
| Item Type | Mechanical Wristwatches |
| Dial Diameter | 44mm |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Style | man male student relogio masculino fashion military outdoor clock gift |







Reviews
There are no reviews yet.