40mm 38mm 1963 Pilot Watch Men Chronograph Skeleton ST1901 movement Air Force Mechanical Sapphire watch TWO Strap
1963 Watch Exhibition Case Back w/ Extra Leather Band Chronograph Seagull Movement ST19 Mechanical Watches
Friend, you are watching on Polit Watch Exhibition Case Back w/ Extra Leather Band Chronograph Seagull Movement ST19 Mechanical Watches
Quality is perfect .
100% Brand new in retail box packing

Specifications
Brand: Sugess
Model: 1963
Jewels: 21
Beat Rate: 21600
Power Reserves: 45 Hours
Diameter: 38mm
Thickness: 13.5mm
Buckle: Pin Buckle
Dial Window: Sappire choose
Material: 316L Stainless Steel
Movement: Sea-Gull ST1901
Waterproof: 50m/132ft (5ATM)
English Instruction Manual: Yes
Strap:Noto nylon strap+Free an extra leather strap.
316L S.S case with exhibition caseback












Specifications




Additional information
| Brand Name | SUGESS |
|---|---|
| Water Resistance Depth | 5Bar |
| Origin | CN(Origin) |
| Clasp Type | Buckle |
| Style | Fashion & Casual |
| Movement | Mechanical Hand Wind |
| Band Length | 20cm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Feature | Water Resistant |
| Model Number | 1963 |
| Case Shape | Round |
| Band Width | 18mm |
| Case Thickness | 13.5mm |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Boxes & Cases Material | Paper |
| Item Type | Mechanical Wristwatches |
| Dial Diameter | 40mm |
| Band Material Type | Nylon |
| Band 2 Materials | Leather |







Reviews
There are no reviews yet.