SD1953 Black Ceramic Bezel 41mm Steeldive 30ATM Water Resistant NH35 Automatic Mens Dive Watch Reloj
Specifications:
Model: SD1953
Brand: Steeldive
Case Size (without crown):41mm
Case thickness: 13.5mm
Case material: 316L stainless steel
Lug size:20MM
Watch glass: Sapphire
Movement: NH35 automatic movement
Waterproof: 300MM / 30ATM
Packing: Plastic box/ tag/ warranty card/ manuel
Forwholesale price andcustom logoservice, please feel free to contact us
SD1953 Black Ceramic Bezel 41mm Steeldive 30ATM Water Resistant NH35 Automatic Mens Dive Watch Reloj
With all brushed bracelet








Black Dial


Green Dial


Blue Dial


Pictures for Two-Tone Dial Version





Packing in box

Our Company:
1) Warranty:
36 months from the date of receival. If there is any problem upon receival, please contact us, we will give you a satisfying solution.
2) OEM/ODM:
MOQ for OEM: 20PCs ( Logo on dial/ case back/ buckle/ crown)
MOQ for ODM: 50-100PCs
Welcome to contact us to make your own design!
Additional information
| Brand Name | STEELDIVE |
|---|---|
| Water Resistance Depth | 30Bar |
| Origin | CN(Origin) |
| Clasp Type | Folding Clasp with Safety |
| Style | Fashion & Casual |
| Band Length | 26cm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Feature | luminous hands |
| Model Number | SD1953 |
| Case Shape | Irregular Shape |
| Band Width | 20mm |
| Case Thickness | 13.5mm |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Boxes & Cases Material | Plastic |
| Item Type | Mechanical Wristwatches |
| Dial Diameter | 41mm |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Brand | Steeldive |
| Movement | Japan NH35 |
| Bezel | Ceramic |
| Dial Size | 31.25*29.5*27.5*0.4mm |
| Bezel Size | 38.0*30.6*1.6mm |
| Packing | Dive watch box |
| MOQ for custom logo | 20PCs |








Reviews
There are no reviews yet.