LIGE 2021 New Smart Bluetooth Call Watch Men Women Heart Rate Sports fitness tracker Watch Man for Android IOS Xiaomi Huawei+Box
Product parameters
Screen:1.3-inch IPS
Touch Panel:Full screen touch
Battery:280Mah
App:Wearfit 2.0
Charging method:Fit magnetic charging
Waterproof:IP68
Hardware parameter
Bluetooth version:BLE4.0
Bluetooth calls: BT3.0
System version:Android above 4.4 or IOS above 8.4
Software function
Receive/Reject phone calls/ Dial phone call,Heart rate monitoring,Blood/Blood oxygen pressure monitoring,Sleep monitoring,Sedentary reminder,Sports pedometer/calorie consumption/track record/exercise time,Call reminder and display,Message is pushed and displayed,Remote control camera,Automatically heart rate measurement,Multi-Sport measurement,Clock reminder,Alarm reminder,5 kinds of dials default. APP customized watch faces are optional.
Language
Bracelet supports languages:English,Chinese, Spanish, French,Russian, Portuguese, Polish
APP(Wearfit 2.0) supports languages:English, Japanese, Korean, German, Spanish, French, Italian, Russian, Portuguese, Arabic,Chinese.
Package Included
Host, charger, wrist strap, manual, box
after receive the watch ,please charging first.Because after a long period of logistics, the watch has a low battery.Before using, scan the QR code on the manual to download the app and connect it to the watch with APP.



























Additional information
| Brand Name | LIGE |
|---|---|
| Certification | CE |
| Case Material | Alloy |
| Origin | CN(Origin) |
| Band Length | 25cm |
| Water Resistance Depth | 3Bar |
| Style | Fashion & Casual |
| Movement | Digital |
| Clasp Type | Buckle |
| Case Shape | Round |
| Band Width | 22mm |
| Case Thickness | 9mm |
| Dial Window Material Type | Resin |
| Feature | luminous hands |
| Model Number | BW0200 |
| Boxes & Cases Material | Paper |
| Item Type | Digital Wristwatches |
| Dial Diameter | 40mm |
| Band Material Type | Silicone |
| watch compatibility | For iPhone/xiaomi/huawei/Samsung/Android |
| Heart rate watch | Heart rate monitor |
| Blood pressure watch | Blood pressure monitor |
| Motion tracker | Fitness tracker |
| Features | Pedometer, calories, distance |
| Resolution | 240*240 |
| Band Detachable | Yes |
| Language | English |
| Compatibility | All Compatible |
| Multiple Dials | Yes |







Reviews
There are no reviews yet.