LIGE 2021 New Gold Watch Women Watches Ladies Creative Steel Women’s Bracelet Watches Female Waterproof Clock Relogio Feminino
High-quality watches: Women's watches with Japanese quartz movements that provide precise timekeeping. As a birthday, holiday gift, it is a great choice for family, friends or yourself.
Elegant and minimalist watch: The women's watch combines gold white and rose gold shades, which is very eye-catching. This is a great choice for everyday wear and you will love it.
Comfortable mesh belt: hooked steel belt for wrist comfort. With the watch attachment tool, you can easily adjust the belt length.
Diameter: 40 mm
Dial thickness: 8 mm
Band width: 20 mm
Belt length: 22 cm
3ATM / 30M waterproof: Generally speaking, it can withstand splashing or short-term immersion in water, but is not suitable for bathing. Please do not press any button in the water
Best service: 100% brand new, 24-month warranty, 30-day refund, if you have any questions about the watch, please feel free to contact us 🙂
















Additional information
| Brand Name | SUNKTA |
|---|---|
| Movement | QUARTZ |
| Certification | CE |
| Clasp Type | Push Button Hidden Clasp |
| Origin | CN(Origin) |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance Depth | 3Bar |
| Style | Luxury |
| Band Width | 20mm |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 8mm |
| Feature | Swim |
| Dial Window Material Type | Hardlex |
| Model Number | SUNKTA |
| Band Length | 22cm |
| Boxes & Cases Material | Paper |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Dial Diameter | 40mm |
| Country of origin | Guangzhou, China |
| Personality design | with drill adjustment head |
| Luxury design | surface inlaid with crystal diamonds |
| Gift type | birthday gift lover gift |
| Stock | SUNKTA Original Watch Women |
| women watch band type | Ceramics And Steel Strap |
| Package Contents | Quartz Watch, Elegant Watch Box, English Instruct |












Reviews
There are no reviews yet.