2020 LIGE Watch Men Automatic Mechanical Tourbillon Clock Fashion Sapphire Glass 316L Steel 100 Waterproof Watches men’s wrist
Instructions for use
1.All small dial of watches can work normally.
2.The first time to wear, you need to wind up the watch 30 laps of Clockwise rotation, In order to ensure the normal operation of the watch.
3.When the wear time is less than 8 hours or the arm swing less, the energy of watch is not enough to keep running.
4. Regarding the movement, this is an automatic movement, which follows the movement and can be kept for a long time.
Package contents:
– 1.Original product; 2.Warranty card; 3.User’s manual;4.
Original Box;5.Mirror cloth























Additional information
| Brand Name | LIGE |
|---|---|
| Water Resistance Depth | 3Bar |
| Origin | CN(Origin) |
| Clasp Type | Folding Clasp with Safety |
| Movement | Automatic Self-Wind |
| Band Length | 22cm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Model Number | LIGE6801 |
| Case Shape | Round |
| Band Width | 20mm |
| Case Thickness | 14mm |
| Dial Window Material Type | Hardlex |
| Boxes & Cases Material | Paper |
| Dial Diameter | 41mm |
| Gift Type | Holiday Festival Birthday Gift |
| Place of Origin | Guangzhou, China Mainla |
| relojes hombre 2019 | Clock Men |
| Men's watch | Automatic mechanical watch |
| Style | Business & Sports & Fashion |
| Band Material Type | STAINLESS STEEL |
| Item Type | Mechanical Wristwatches |
| Feature | Luminous Hands |
| montre homme | Water Resistant |







Reviews
There are no reviews yet.