STEELDIVE SD1954 Steel diving watch 200m Super luminous Sport luxury stainless steel watch Automatic Men’s Watch

Specifications:
Model: SD1954
Brand: Steeldive
Case Size (without crown):41mm
Case thickness: 13.5mm
Case material: 316L stainless steel
Lug size:20MM
Watch glass: Sapphire
Movement: NH35 automatic movement
Waterproof: 200MM / 20ATM
Packing: Gift box/ T a g/ Warranty Card/ Manual
For wholesale price and custom logo service, please feel free to contact us
STEELDIVE SD1954 Steel diving watch 200m Super luminous Sport luxury stainless steel watch Automatic Men's Watch





1) Color Name: 54G


Luminous Color for 54G Design: Blue on bezel, green on dial

2) Color Name: 54M


3) Color Name:54P 


4) Color Name: 54E


5) Color Name: 54ER


6) Color Name: 54PT


Luminous Color for 54M/ 54E/ 54P/ 54ER/ 54PT– BGW9 Blue on dial and bezel

Packing in box

Our Company:

1) Warranty:
36 months from the date of receival. If there is any problem upon receival, please contact us, we will give you a satisfying solution.
2) OEM/ODM:
MOQ for OEM: 50PCs ( Logo on dial/ case back/ buckle/ crown)
MOQ for ODM: 50-100PCs
Welcome to contact us to make your own design!
Additional information
| Brand Name | STEELDIVE |
|---|---|
| Water Resistance Depth | 20Bar |
| Origin | CN(Origin) |
| Clasp Type | Folding Clasp with Safety |
| Style | Fashion & Casual |
| Band Length | 26cm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Feature | luminous hands |
| Model Number | SD1954 |
| Case Shape | Irregular Shape |
| Band Width | 20mm |
| Case Thickness | 13.5mm |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Boxes & Cases Material | Plastic |
| Item Type | Mechanical Wristwatches |
| Dial Diameter | 41mm |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Brand | Steeldive |
| Movement | Japan NH35 |
| Bezel | Ceramic |
| Dial Size | 31.25*29.5*27.5*0.4mm |
| Bezel Size | 38.0*30.6*1.6mm |
| Packing | Dive watch box |
| MOQ for custom logo | 50PCs |







Reviews
There are no reviews yet.