LIGE 2021 New Steel Band Mens Watches IP68 Waterproof Sports Fitness Tracker Clock Activity Heart Rate Blood Pressure Watch Men
Product parameters
Screen:1.3-inch IPS high-definition full-fit round screen
Touch Panel:Full touch screen
Battery:200Mah
App:WearFit 2.0
Charging method:Magnetic charging
Waterproof:IP67
Hardware parameter
Bluetooth:BT4.0
Bluetooth calls: BT3.0
System version:Android above 5.4
IOS above 8.0
Software function
Receive/Reject phone calls/ Dial phone call,Heart rate monitoring,Blood/Blood oxygen pressure monitoring,Sleep monitoring,Sedentary reminder,ports pedometer/calorie consumption/track record/exercise time,Call reminder and display,Message is pushed and displayed,Remote control camera,Automatically heart rate measurement,Multi-Sport,measurement,Clock reminder ,Alarm reminder,5 kinds of dials default. APP customized watch faces are optional.
Language
Bracelet supports languages:English,Chinese, Spanish, French,Russian, Portuguese, Polish
APP(WearFit 2.0) support language:
English, Japanese, Korean, German, Spanish, French, Italian, Russian, Portuguese, Arabic,Chinese,
Package Included
Host, charger, wrist strap, manual, box
after receive the watch ,please charging first.Because after a long period of logistics, the watch has a low battery.Before using, scan the QR code on the manual to download the app and connect it to the watch with APP.
















Additional information
| Brand Name | LIGE |
|---|---|
| Certification | CE |
| Case Material | Stainless Steel |
| Origin | CN(Origin) |
| Band Length | 23cm |
| Water Resistance Depth | 3Bar |
| Style | Fashion & Casual |
| Movement | Digital |
| Clasp Type | Push Button Hidden Clasp |
| Case Shape | Round |
| Band Width | 22mm |
| Case Thickness | 11mm |
| Dial Window Material Type | Resin |
| Feature | luminous hands |
| Model Number | BW0189 |
| Boxes & Cases Material | Paper |
| Item Type | Digital Wristwatches |
| Dial Diameter | 44mm |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| watch compatibility | For iPhone/xiaomi/huawei/Samsung/Android |
| Heart rate watch | Heart rate monitor |
| Blood pressure watch | Blood pressure monitor |
| Motion tracker | Fitness tracker |
| Features | Pedometer, calories, distance |
| Resolution | 240*240 |
| Band Detachable | Yes |
| Language | English |
| Compatibility | All Compatible |
| Multiple Dials | Yes |







Reviews
There are no reviews yet.