LIGE 2021 New Steel Band Digital Watch Men Sport Watches Electronic LED Male Wrist Watch For Men Clock Waterproof Bluetooth Hour
The main function:
Pedometer, multi-sport mode, heart rate, blood pressure, blood oxygen, sleep monitoring, sedentary reminder, call reminder, information reminder, stopwatch, music control, camera control, anti-lost, alarm clock, weather, APP dial push, support OTA upgrade
1.3 inch full fit HD 240*240 full round screen, full touch screen
IP68 waterproof
Alloy CNC process case, electroplated anti-fingerprint reinforced mineral glass mirror
Bluetooth version: Support IOS 8.0 and above and Android 4.2 and above
Multi-dial switch
Multi-sport mode: walking, running, cycling, climbing, etc.
Watches support languages: English (default), Arabic, Thai, Portuguese, Spanish, French, Persian, Vietnamese













Additional information
| Brand Name | LIGE |
|---|---|
| Certification | NONE |
| Case Material | Stainless Steel |
| Origin | CN(Origin) |
| Band Length | 25cm |
| Water Resistance Depth | 3Bar |
| Style | Fashion & Casual |
| Movement | Digital |
| Clasp Type | Push Button Hidden Clasp |
| Case Shape | Round |
| Band Width | 22mm |
| Case Thickness | 11mm |
| Dial Window Material Type | Resin |
| Feature | luminous hands |
| Model Number | BW0160 |
| Boxes & Cases Material | Paper |
| Item Type | Digital Wristwatches |
| Dial Diameter | 44mm |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| watch compatibility | For iPhone/xiaomi/huawei/Samsung/Android |
| Heart rate watch | Heart rate monitor |
| Blood pressure watch | Blood pressure monitor |
| Motion tracker | Fitness tracker |
| Features | Pedometer, calories, distance |
| Resolution | 240*240 |
| Band Detachable | Yes |
| Language | English |
| Compatibility | All Compatible |
| Multiple Dials | Yes |







Reviews
There are no reviews yet.