Addies Men Military Compass Wristwatch Tend Waterproof Whistel Stopwatch Alarm Clock Outdoor Sport Digital Watch
Addies Men Military Compass Wristwatch Tend Waterproof Whistel Stopwatch Alarm Clock Outdoor Sport Digital Watch
Brand: Addies
Watches categories:Men
Watch style:Military Outdoor Sport Watch
Features: Auto Date, Repeater, Perpetual Calendar, Alarm, Water Resistant, LED display, Shock Resistant, Back Light,compass
Size and weight
watch length:about 26cm
Dial diameter: about 55mm
Band width:about 22mm
Dial thickness:about 17mm
Watch weight: about 160g
Package: Simple PVC Bag
About adjusting the strap: You can adjust the strap length by tightening or loosening the Velcro on the strap (please check our product video)
(Size is measured by hand,there may be 1cm-3cm error,for reference only. Please understand)




















Additional information
| Brand Name | Addies |
|---|---|
| Certification | CE |
| Case Material | Rubber |
| Origin | CN(Origin) |
| Band Length | 27cm |
| Water Resistance Depth | 5Bar |
| Style | Sport |
| Movement | Digital |
| Clasp Type | Hidden Clasp |
| Case Shape | Round |
| Band Width | 27mm |
| Case Thickness | 17mm |
| Dial Window Material Type | Acrylic |
| Feature | Week Display |
| Model Number | 1605JF |
| Boxes & Cases Material | No package |
| Item Type | Digital Wristwatches |
| Dial Diameter | 55mm |
| Band Material Type | Nylon |
| Item1 | Men Military Compass Wristwatch |
| Item2 | Sport Digital Watch |
| Item5 | mens digital waterproof watch |
| Item6 | digital wrist watch |
| Item7 | digital watch for men waterproof |
| Item8 | digital watch for men |
| Item9 | sport watch men waterproof |







Reviews
There are no reviews yet.