【Escapement Time】Automatic PT5000 Movement Pilot Watch with Type-B Black Dial and 40mm Case waterproof 100M
Brand:Escapement time
Case and Bezel Material: Stainless Steel
Glass:Sapphire Glass
Crown:Screw Lock Crown
Waterproof:10 ATM
Hand:Bluing pointer(Heat Treatment )
Luminous:Swiss BGW9 lume
Case Diameter:40mm
Case Thickness:11.5mm
Band Width:20mm
Movement:PT5000











Additional information
| Brand Name | escapement time |
|---|---|
| Water Resistance Depth | 10Bar |
| Origin | CN(Origin) |
| Clasp Type | Buckle |
| Style | Sport |
| Movement | Automatic Self-Wind |
| Band Length | 19cm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Model Number | H0292 |
| Case Shape | Round |
| Band Width | 20mm |
| Case Thickness | 11.5mm |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Boxes & Cases Material | Paper |
| Item Type | Mechanical Wristwatches |
| Dial Diameter | 40mm |
| Band Material Type | Leather |







Reviews
There are no reviews yet.